Jak na správný řízek?
Máte pocit, že na klasickém smaženém řízku se nedá nic zkazit nebo naopak vylepšit? Máme pro vás článek plný tipů pro ten nejdokonalejší řízek na světě. Blíží se Vánoce a silvestr, tak je třeba trochu potrénovat a připravit svým hostům to nejlepší, co jim můžete nabídnout.
V mnoha domácnostech se na Vánoce připravuje klasicky kapr nebo jiná ryba, často také kuřecí nebo krůtí řízek. My jsme připravili pár rad na to, jak připravit s našimi strouhankami ty nejlepší řízky pro štědrovečerní tabuli.
Na rybí maso můžete použít klasickou Křupavou strouhanku, příjemně dochucenou Bylinkovou strouhanku nebo Strouhanku s citronovou kůrou, která skvěle doladí aroma rybího masa. Pokud máte raději ostřejší chutě, dejte přednost Chilli strouhance nebo ještě pálivější Hot chilli strouhance. No a pokud máte doma vegetariány či vegany, doporučíme k obalování sýrů a zeleniny Strouhanku s černuchou nebo Sezamovou strouhanku.
S našimi strouhankami se pracujeme velmi jednoduše. Postupujeme jako u klasického trojobalu. Maso, sýr nebo zeleninu obalíme v hladké mouce, v prošlehaném vajíčku a potom v naší strouhance. Můžeme smažit klasicky na tuku, ale dá se taky potřít olivovým olejem a smažit na sucho na pečícím papíře, péct v troubě či opékat v kontaktním grilu. Pokud rádi maso nakládáte do jogurtu, stačí potom jenom obalit ve naší strouhance. Pro ty, kteří vůbec nemohou smažené, doporučujeme usmažit na sucho na pečícím papíru.
Díky modernímu technologickému zpracování naše obalovací směsi během smažení nepřijímají v takovém množství tuk a vodu jako klasické strouhanky dostupné na českém trhu, kůrka zůstává křupavá a obalovaná surovina šťavnatá.
Co se týče výběru tuku, existuje několik variant. Někdo nedá dopustit na smažení na klasickém vepřovém sádle. Zdravější variantou je potom smažení na ghí neboli přepuštěném másle. U obou je známý problém s cholesterolem, ale zas chutnají báječně a mají celkem vysoký kouřový bod, tedy toho snesou poměrně dost.
U olejů lze vybírat ze slunečnicového, řepkového nebo palmového. Mají poměrně vysoký kouřový bod a pro smažení jsou nejvhodnější.
Máme pro vás také pár tipů, jak dosáhnout toho nejlepšího výsledku při smažení:
před tím než vložíte pokrm do oleje, vhoďte do něj pár drobků strouhanky, pokud začne “tancovat” je olej připraven ke smažení
smažený pokrm vkládejte do oleje pomalu a postupně, ať na vás rozpálený olej nevystříkne
při obracení pokrmu se snažte neporušit obal, aby vám neunikla chuť a šťáva
doba smažení záleží na použitém masu či surovině, nejméně času potřebuje sýr, který je již tepelně upraven, to samé platí u zeleniny - pokud je již uvařená, stačí jí méně času, u masa raději zvolte nižší teplotu tuku a delší čas na smažení - takové kuřecí stehno nebo kotleta s kostí ho potřebují
Po smažení nechte okapat přebytečný tuk, nejlépe v sítku nebo cedníku, případně ho můžete osušit papírovým ubrouskem nebo utěrkou. Nenechávejte ho ale na papíru položený, obal by se vám mohl porušit a rozmočit.
Těsně po vytažení z oleje je možné ještě řízek dosolit nebo jinak dochutit, později už to bude spíše na škodu.